Strona Główna
Programy
Tuning
Zabezpieczenia
Konserwacja
Tajemnice Windows
 Aktualizacja bazy danych z dnia 17 Luty 2007

Mody: Poprawa chłodzenia w TT SonicTower
  
Witam po raz kolejny!
Tym razem zajmę się kwestią "tuningu" radiatora, jakim jest SonicTower firmy Thermaltake.
Otóż jak wszem i wobec wiadomo jest to dość dobry radiator na różne platformy o budowie towerowej z trzema heatpipeami w kształcie "U" i gęstym użebrowaniem.
Konstrukcja prosta, wydajna, uniwersalna i przede wszystkim tania.
Jest tylko jedno "ale"(poza słabo wypolerowaną podstawką) - mianowicie miejsce w którym montuje się wentylatory.
Wielu zapewne zapyta co jest nie tak z miejscem montażu wentylatora - już odpowiadam: nie ma możliwości zamontować do w środku(pomiędzy dwoma "wieżami"). I nie jest to wcale brak miejsca - miedzy wieżami jest wystarczająco dużo miejsca, dokładnie na wentylator 120x120x25mm, ale sposobu na proste zamontowanie brak, czyli mówiąc po prostu paranoja!
Dlaczego konfiguracja z wentylem po środku ma być niby lepsza? - ponieważ w ten sposób wentylator przeciąga powietrze przez jedna wieże, a następnie przepycha je przez drugą.
Gdy wisi on po zewnętrznej stronie radiatora powietrze docierające do "przeciwległej" wieży jest już skutecznie wyhamowane przez gęste użebrowanie pierwszej z nich(na której wisi wentylator). Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda oryginalny sposób mocowania wentyla na SonicTowera to zapraszam na stronę http://www.thermaltake.com/product/cooler/retail/cl-p0071/cl-p0071.asp (sam nie posiadam takowego zdjęcia, więc go tu nie zamieszczam).

A tutaj zdjęcie SonicTowera z oryginalnie rozstawionymi otworami montażowymi(zaznaczone w zielonych kółkach).

Obrazek

Nie wiem co kierowało inżynierami TT projektując system montowania wentylatora, ale oczywistą sprawą jest to, że "to co nie pasuje trzeba dopasować".
I tak oto powstał SonicTower sandwich mod - oczywiście pomysł pochodzi z forum silenthardware.de.
Całość polega na ściągnięciu kilku górnych finów z jednej wieży i założeniu ich tak by dziurki do zamontowania ramki na wentylator były zwrócone do środka(zaznaczone na poniższym zdjęciu zielonymi okręgami).

Obrazek

Czynność może i brutalna, ale prosta i dająca efekty. W celu ściągnięcia finów posłużyłem się nożem (może być też płaski śrubokręt) i odrobiną siły - finy są klejone do heatpipow.

Obrazek

Obrazek

Podczas ściągania finy się na 99% trochę pogną, ale są na tyle cienkie, że nie ma problemu z ich ponownym uformowaniem. Później zostaje tylko ich ponowne założenie - ja w celu pewniejszego trzymania trochę zmniejszyłem (spłaszczyłem) otwory na heatpipe zwykłymi kombinerkami.
Najlepiej mocno docisnąć zakładane finy tak, aby wszystko wyglądało estetycznie i odstępu w użebrowaniu było takie jak pierwotnie. Teraz montujemy ramkę na wentylator.

Obrazek

Obrazek

Przy ułożeniu całej konstrukcji tak jak w moim przypadku (czyli w sytuacji gdzie wentylator wisi na górnej wieży), należy zabezpieczyć by wentylator nie zahaczał łopatkami o finy drugiej wieży, ponieważ cała konstrukcja trochę wygina się pod wpływem ciężaru wentylatora. Ja zrobiłem to trochę prowizorycznie bo po prostu wcisnąłem "gumowe kołki do tłumienia drgań wentylatora" pomiędzy ramkę wentylatora a dolną wieże (zaznaczone zielonymi okręgami).

Obrazek

Oczywiście gdybym zamontował wentylator na dolnej a nie górnej wieży to cała sytuacja prawdopodobnie nie miałaby miejsca - mądry Polak po szkodzie.

Niestety nie przedstawię, żadnych pomiarów temperatury z dwóch powodów:

1. Radiator zaraz po zakupie został przeze mnie zmodowany - nie mam porównania.
2. Z doświadczenia z poprzedniego arta wiem, że i tak nie są one ważne - znajdą się ludzie którzy i tak będą podważali ich wiarygodność.



© Mariusz Kidacki ,,Tajemnice Windows"