Strona Główna
Programy
Tuning
Zabezpieczenia
Konserwacja
Tajemnice Windows
 Aktualizacja bazy danych z dnia 17 Luty 2007

Inne: BIOS - POMOCY

Każdy komputer prędzej czy później staje się zbyt wolny i pracuje w sposób niezadowalający. Mamy wówczas dwie możliwości. Kupić nowy lub wycisnąć pełną moc z posiadanych urządzeń.

Jednym z takich operacji "wyciskania" jest operacja zmiany biosu w płycie głównej. Czynność bardzo prosta, lecz co się stanie, gdy nie uda nam się wgrać biosu lub bios, który wgrywamy jest nieodpowiedni?

Stajemy przed płytą główną, na której przed chwilą ktoś nieostrożnie wgrał zły/niekompatybilny bios. Jeżeli płyta się nie uruchomi to szczęście, ale jeżeli płyta uruchomi się z \"kosmicznymi" ustawieniami możemy spalić wszystko.

Możemy się domyślać, że zmiana, biosu w płycie głównej na własną rękę jest złamaniem zasad umowy gwarancyjnej . Serwis oczywiście naprawi usterkę, ale kosztować to będzie od 50 do 120 zł.

W tym temacie piszę jak w miarę bezpiecznie dla siebie i płyty głównej zmienić/zaprogramować kość biosu w twojej biednej płycie głównej.

NIE BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA GŁUPOTĘ

Zawsze przed jakimikolwiek modyfikacjami, modami należy odłączyć zasilanie od płyty głównej oraz wszelkie urządzenia. Należy rozładować narzędzia, którymi się będziemy posługiwać



CO BĘDZIE POTRZEBNE???

1. Odrobina szczęścia

2. Dwie metalowe wykałaczki (Wykałaczka to mały kawałek drewna lub innej substancji, np. plastiku, służący do usuwania resztek pożywienia spomiędzy zębów po jedzeniu. Przypomina mały (o długości kilku centymetrów), cienki (1 mm) patyczek, ostro zakończony, z co najmniej jednej strony.[Wikipedia])

3. Dyskietka z plikiem najlepiej oryginalnego biosu ściągnięta z oficjalnej strony producenta płyty głównej (to najlepsze posunięcie, gdy już nie jesteśmy pewni biosu, który wgrywaliśmy wcześniej)

4. Najdroższe, ale zarazem najważniejsze Programator

http://www.Allegro.pl/showcat.php?id=781&order=t&view=gtext

Jak widzimy ceny są różne, najczęściej zależne od ilości obsługiwanych kości pamięci.

Wymagania takiego urządzenia to:

- Procesor Intel Pentium 60MHz lub szybszy
- Pamięć (RAM) 32Mb
- HDD: 5Mb wolnej przestrzeni
- Wolny port COM

Do tych lepszych modeli programatorów dołączone są płyty z oprogramowaniem potrzebnym do obsługi urządzenia oraz kable [COM] oraz odpowiednie "przejściówki/złącza"



ZACZYNAMY

1. Odłącz wszelkie urządzenia z płyty głównej, najlepiej wyjmując płytę główną z obudowy, co ułatwi nam nasze brutalne wyciąganie kości bios

1.1 W całym temacie biorę pod uwagę, że wiecie gdzie znajduje się wasza kość biosu i że macie przynajmniej minimalne zdolności manualne (jeżeli takowych brak oddajcie już tą płytę do serwisu )

2. Jeżeli już wiecie gdzie jest wasza nieszczęsna kostka zabierajmy się do wyciągania. Weź 2 metalowe wykałaczki, które już opisywałem (ważne żeby były metalowe, bo będą się mniej wyginać niż plastikowe i nie połamią się jak drewniane)

Włóż te wykałaczki w otwory od PODSTAWKI SCALAKA

A więc włóż te wykałaczki do otworów tego plastiku, który przytrzymuje kość biosu w twojej płycie głównej
Włóż te wykałaczki na głębokość około 0,5 cm a powinieneś poczuć opór
(wiem brzmi jak tekst filmu porno)

Nie możesz włożyć wykałaczek za głęboko, bo możesz uszkodzić kość biosu i podstawkę
Jeżeli już włożyłeś te wykałaczki w te otwory uchwyć kość biosu zmieniając kont między wykałaczkami a scalakiem

tzn.

Obrazek

Powoli wyciągnij kość.

Udało się?

To już ponad 60 % całej zabawy, sprawdź przy okazji czy nie uszkodziłeś podstawki i kości (sprawdź czy nóżki są proste)

Hmmmmm.....

Kość biosu, który przed chwilą wyciągnąłeś włóż do programatora w odpowiednią przejściówkę. Jaka jest odpowiednia? Na chłopski rozum ta, która wygląda jak podstawka w twojej płycie głównej. Jest to dosyć płaskie wytłumaczenie, ale rozpisywanie się na temat wszelkich rodzajów kości bios i podstawek byłoby nowym tematem.

Zaprogramowanie samej kości nie jest problemem. Jeżeli już upewnimy się ze kość pasuje do programatora należy programator podłączyć do działającego komputera kablem dołączonym do zestawu. Oprogramowanie dołączone do programatora jest łatwe w obsłudze, umożliwia wczytanie pliku biosu z dyskietki, którą opisywałem.

Zaprogramowana kość biosu powinna wrócić to poprzedniego DAWCY

1. Wyczyść dokładnie podstawkę z brudu
2. Włóż powoli/ale z siłą kość do podstawki
3. Przed uruchomieniem ponownie komputera na wszelki wypadek zrób CLEAR CMOS


WSZYSTKO DZIAŁA

Powodzenia
         


© Mariusz Kidacki ,,Tajemnice Windows"