Strona Główna
Programy
Tuning
Zabezpieczenia
Konserwacja
Tajemnice Windows
 Aktualizacja bazy danych z dnia 17 Luty 2007

 Inne: Hasła

 
Hasło to najczęściej stosowany sposób zabezpieczenia dostępu do danych. Są proste, nic nie kosztują oraz są łatwe w użyciu. Niestety ilość plusów zakładania haseł jest proporcjonalna do minusów takiego zabezpieczenia. Hasło trzeba zapamiętać, przy większej ilości haseł do zapamiętania (PIN telefonu, karty bankomatowej, hasło do poczty, forum, allegro, ważnych danych itp.) może sprawiać problemy.

Moim zadaniem jest nauczenie was, jakich haseł używać, jakie są najtrudniejsze do złamania dla potencjalnego hakera.

1. Hasło musi być łatwe do zapamiętania
2. Hasło powinno składać się z minimum 8 znaków w tym liter, cyfr i innych znaków
3. Hasło powinno być inne dla każdego z zabezpieczanych loginów

Najlepsze są hasła składające się z różnych znaków np. Ha$l012?
Nigdy nie wybieraj za hasło swojej daty urodzin, imienia lub nazwisko, ponieważ to są pierwsze wpisywane przez hakerów kombinacje. Najlepiej żeby hasło było łatwe do skojarzenia z danym przedmiotem lub instytucją, która udostępnia nam swoje konto z hasłem.

Gdy nie mamy inwencji, hasła, których używamy zostały z banalną łatwością złamane z pomocą przychodzą generatory haseł.


Steganos Password Manager

To aplikacja, która zapamiętuje nasze hasła dostępu, tajne numery i dane. Informacje przechowywane są na dysku twardym w zaszyfrowanym pliku. (Kodowanie pliku 128-bitowym kluczem daje celujące zabezpieczenie) Program posiada też wbudowany generator haseł, który sprawdza czy podane przez nas hasło jest łatwe do złamania czy też wystarczająco skomplikowane.

(Opis działania programu Steganos Password Manager 6.1)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Generator haseł jest prosty w użyciu. Jeżeli aplikacja jest uruchomiona należy nacisnąć przycisk ADD, aby dodać hasło. Przyciskiem Generate password... uruchamiamy generator. W rubryce [nember of charakters] wybieramy poziom trudności naszego hasła tzn. ilość znaków. Maksymalnie możemy użyć 630 bitowego hasła, lecz zapamiętanie ciągu znaków
(B§6rz#5)zc%YXE!§s&§knd%Qh_3reAu*OGt3SYgAjZ§w!P§F4zVsJ!hQh$Rt/48?!8FE-$N1F!C8W4Pxr2gJ2QYes#)QCe7G#i!Z) może sprawiać problemy w zapamiętaniu. Wystarczy użyć 50 bitów (6MzFe0M=) aby aplikacja powiadomiła nas o wystarczającej jakości hasła wygenerowanego przez program.

Obrazek

http:// steganos.com

Inne generatory

Atory Password Generator

http:// www.atory.com

Password Generator

http:// www. securesafepro/pasgen.php?source=wincatalog.com

                                                   


© Mariusz Kidacki ,,Tajemnice Windows"